Log in Your Account

TEDAVİ ALANLARIMIZ

23Şubat

Lipoliz Avrupa ve Amerikada oldukça yaygın şekilde kullanılan etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Türkiye'de de birkaç merkez tarafından uygulanmaktadır.

Uygun hasta seçildiginde liposuctiona yakın sonuçlar aldığından oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Lipoliz; lipoterapi ve lipodisslove adlarıylada anılmaktadır.

Kullanılan tedavi ajanı, soyadan elde edilen fosfatidil kolindir. Bu ajan önceleri degişik bileşikler şeklinde (lineloik ve oleik asitle hazırlanmış bileşikler) mezoterapi kokteyllerinde çok az miktarlarda kulanmakta idi.

Lipoterapide ise daha saf ve çok miktarda uygulanmasından söz ediyoruz. Tabiki yanına bazı doku canlandırıcı ve kan akışını artırıcı ajanlarda ekleniyor. Ayrıca uygulanacak dokunun sert veya yumuşak sarkık veya fit olmasına görede eklenen yardımcı ajanlar değişmektedir.

Fosfatidil kolin, yaklaşık 10 yıldır kolesterol düşürücü, tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olarak ve felçli hastalarda yine benzer amaçlarla damardan uygulamalarla oldukça yüksek dozlarda kulanılmakta idi.     Bu nedenle etkinligi ve güvenilirliği kanıtlanmış ve FDA tarafından onaylanmış bir etken maddedir.  Gelişmiş organizmaların hücra zarlarının çoğunda bulunan bir fosfogliseriddir.

Etkisini yağ hücresinin zarının akışkanlıgını ve geçirgenliğini artırarak gösterir. Lipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Sonuçta yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösterir.

En etkili sonuçları sırasıyla yağ kitlesinin en çok olduğu karın,mide, popo, popo üstü, gıdı, göz altı torbasından başlayarak, basen, bacak iç kısımları, çamaşırdan taşan kısımlarda gösterir.

Hangi sıklıkla yapmak gerekir ? Çok sık uygulamalarda sonuçta total yag kaybı ortaya çıkabilir. Yüksek doz uygulamalarda da elde etmek istediğiniz etkiyi aşabilirsiniz. Etkiyi gözlemleyerek 4-6 hafta aralıklarla uygulama yapılmaktadır.

Çünkü etkinin üçüncü haftadan sonra görülmeye başlandığını, giderek pik yapıp 6 haftadan sonrada devam ettiği gözlemlenmiştir. Asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Bu süreden sonra hastalar, incelmenin çevreden de fark edildiğini gözlemliyorlar. Seans sayısı 4-8 olarak planlanmakla birlikte bunu belirleyen, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüdür.Tabiki bir seansta uygulanacak doz miktarı bellidir.

Enjeksiyon belirli aralıklarla içine kattıgınız ek ajanlara baglı olarak tespit edilen yerlere uygulanır. Uygulama öncesi lokal anestezik ajan kullanılması ağrıyı oldukça azaltır.

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, morarma, şişme, hassasiyet ve ısı artışı oluşabilir. Morarma diger morarmalardan farklı olarak oldukça hızlı bir şekilde bir hafta içinde kaybolur. Hassasiyet azalarak devam eder. Erimenin devam ettiğini, ısı artışını takip ederekte tespit etmek mümkündür.

Bilmek istedikleriniz.

Seanslardan sonra herhangi bir rahatsızlık hissi oluşuyor mu?

O bölgede hafif morarma olabilir. Özellikle ilaç enjekte edildikten hemen sonra, kaşınma, biraz yanma ve kızarıklık olabilir. Ama bunlar birkaç gün içinde kendiliğinden yok oluyor.

Bu uygulama gerçekten liposuction etkisi yapıyor mu?

Yağ hücresini tamamen yok ettiği için, liposuction iğnesi tabiri yanlış değil. Yağ hücresi bir kez yok olduktan sonra bir daha yeniden oluşmaz. Tabii sonuçlarını, kilonuza ve o bölgenin yağlanma durumuan göre 5-10 seanstan sonra görebilirsiniz. Özellikle karın, bel, basen ve gıdı bölgesindeki yağlarda çok etkili bir yöntem. Liposuction ameliyatı sonrasında birçok rahatsızlık yaşanır; morluklar, ödem, uzun süre giymeniz gereken korse. Oysa lipoliz iğneleri ile sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz .

Kimlere Uygun Değildir?

Hamileler, süt veren anneler, şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları ve de verilen ilaçlara alerjisi olanlara uygun değildir.

Lipoliz iğneleri için ideal adaylar kimler?

Unutulmamalı ki Lipoliz ve Mezoterapi esasta bir kilo verme yöntemi değildir. Bölgesel ve kalıcı yağ depolarının yok etme yöntemidir. L iposuction denen yağ aldırma yöntemine alternatif cerrahi olmayan bir yöntemdir. Özellikle doğum sonrası bayanlar, bölgesel olarak kol, bacak, boyun, karın ve kalçada lokalize yağ kümelenmesi olanlar, selüliti olanlar da başarı oranı yüksektir. Bölgesel incelme dışında yüz bölgesinde kırışıklıklar, yüz gençleştirme, saç çıkarma, saç dökülmelerinde başarı oranı çok yüksektir. Özellikle mesolifting denen yöntem ile birkaç günde yüzde gözle görülür bir gençleşme farkedilir.

Tıpkı liposuction amileyatları gibi bu da bir zayıflama yöntemi olmaktan çok rejime, hatta spora dirençli olan, kalın yağ dokusu bulunan bölgelere yönelik bir uygulama. 20-40 kilo fazlası olan bir kadın, lipoliz için iyi bir aday değildir. Zaten liposuctionda da o hastaya önce kilo verip, sonra gelmesi söylenir. Karaciğer rahatsızlığı ve hepatit geçmişi olanlar da ideal değil. Bu yüzden, tedaviye başlamadan önce karaciğer değerlerinin öğrenilmesi gerekiyor.

Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

Bu dönem içinde alkol alınmaması gerekiyor.

Bu işlemi yaptırırken karşılaşılabilecek bir risk var mı?

Uygulama acılı değil, oldukça kolay. İlacın sağlık bakımından herhangi bir güvensizliği söz konusu değil. En az 10 yıldır damar içinden kullanılan bir ilaç. Şu anda Avrupa ve Amerika'da lipoliz iğnesi lokal yağlanmayla uğraşan hekimler arasında trend haline gelmiş durumda. Çünkü elde edilen sonuçlar oldukça başarılı . İğnelerin doğru yapılması ve içlerine konan ilaç miktarı her zaman çok önemli. Uygulayanın bu konudaki bilgisi ve uzmanlığı önem arzetmektedir.

Sonuçlar ne kadar zaman içinde görülüyor?

Birkaç seans sonra, o bölgedeki incelme gözle görülür hale geliyor. Ama bölgedeki yağlanma fazlaysa, belirgin bir sonuç için biraz daha fazla zaman geçmesi gerekir. Gıdısının altında az miktarda yağ fazlası olan bir kadın, basenlerinde yoğun yağlanma olan bir kadından daha çabuk sonuç alacaktır, şüphesiz.

Göz altı şişliklerinde faydalı bir uygulama mıdır ?

Günümüzde bayanların ve bayların en çok şikayet ettikleri, yüze yorgunluk, yaşlılık, içkili bir görünüm veren göz altı şişlikleridir.Bu konuda şimdiye kadar geçici kremler dışında , cerrahi olmayan bir yöntem yoktu. Ancak Bleferoplasti denen bir yöntemle düzeltilebiliyordu. Fakat lipoliz yöntemi ile en azından bleferoplasti olmak istemeyen kişiler, veya ertelemek isteyen kişilerde, Amerika da ve Türkiye de son bir yıldır bu yöntem başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Lipoliz (Lipoterapi) denen yöntemin en hızlı ve etkili olduğu yer göz altı şişlikler ve torbalanmalardır. 2 seansda belirgin bir düzelme sağlanır. Fakat bu yöntemi kesinlikle cerrahi nosyonu olan dermatologlar, göz cerrahları, ve plastik cerrahlar uygulamalıdır.

Sellülit

Selülit Nedir ? (Hidrolipodistrofi) 
Selulit'in oluşum mekanizması 

Selülit oluşumunda etkili faktörler
Nedenlerine Göre Selulit Tipleri 
Selülit tedavi yöntemleri ve Mezoterapi 
Selülit Hakkında Bilmek İstediklerimiz

Sellülit Nedir ? (Hidrolipodistrofi)

Selülit, hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir genel dengesizliğin sonucudur ki, bunun sonuçlarından biri de suyun local olarak konnektif dokuda (cildin metabolizma alışverişlerinin yapıldığı canlı tabakası) toplanmasıdır. Bu su tutma olayı üst derinin hemen altında bulunan konnektif doku iplikçiklerinin yavaş yavaş balıkçı ağı gibi yuvarlak birikintiler meydana getirmesi ve aynı zamanda bu ilmekler arasında sayısız yağ birikintilerini tutması ile oluşur. Fonksionel olmayan bu birikintiler çoğu kez ıstırap veren hareketsiz madde durumundadırlar.

Sellülit'in Oluşum Mekanizması:

Kadında hormonal dengesizlik; Ostrojen grubu folikulin hormonu artması sonucu meydana gelir. Ergenlik, hamilelik,premenapoz.Konnektif dokuda su tutulması; Temel maddede yoğunluğun artması ve dokuda suyun toplanması.Konnektif dokuda toplardamarsal ve lenfatik staz; Temel maddenin yoğunluğunun artması damarlar üzerinde basınç meydana getirir. Kan rahat alamaz, damardaki kan akışında duraklama olur. Buna "staz" denir.Konnektif dokuda ödem; Kılcal damarlardan dışarı sızan transoda sıvının doku arasında birikmesi ve ödemin olması.Konnektif dokuda fibraz değişiklikle; Dokudaki fiziksel ve kimyasal değişiklikler sonucu file oluşur. Yağ hücrelerini bir kansol içine alarak hapseder. Hiç bir şekilde enerji olarak tüketilmeyen rejimlere isyankar fonksiyonel olmayan yağ topluluklarını, yani SELÜLİT'İ oluşturur.

Sellülit oluşumunda etkili faktörler : 

1) Tıbbi düzensizlikler: (kabızlık, sindirim, jinekolojik, dolaşım faktörleri)

2) Anatomik düzensizlikler: Düz tabanlarda bilek bacaklarda oluşur.

MARKALARIMIZ

  • Alk-Abello Allerji grubu
  •  T.R.U.E Test
  • Günmed İyontoforez
  • BD Microlance
  • Allergan Botox
  • JUVEDERM
  • REGENYAL
  • SKIN TECH
  • POWER PLATE